TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Meslek liseliler yanıltılıyor

Bekir Türkmenoğlu
, 12.9.1998.

Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite önündeki yığılmanın azaltılması ve mesleki eğitime yönelişi hızlandırmak için, meslek liselerini cazip hale getirmek istiyor. Ayrıca ülkemizin buna ihtiyacı var. Çünkü yetişmiş ara eleman çok az. Normal liselerden mezun olan gençler, üniversiteye de girememişlerse, tamamen işsiz kalıyor. Bakanlık meslek liselerine öğrenci çekebilmek için ilk önce, meslek lisesi mezunlarına kendi alanlarıyla ilgili fakülte tercihlerinde ek puan verilmesini kararlaştırdı.

Bu karara göre meslek lisesi mezunu gençler, eğer mesleki bir yüksek öğretim programını tercih ederlerse fazladan puan alacakalar. Ortaöğretim başarı puanları 0.5 ile çarpılacak. Kendi branşlarıyla ilgili bir programı tercih etmezlerse OBP'leri 0.2 ile çarpılacak. Arada 30 puana yakın fark oluşuyor.

Konu bu kadar açık olmasına rağmen inanç sömürüsü yapan gazeteler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın alan seçimi ile ilgili çıkardığı en son yönergeyi tamamen yanlış bir şekilde yansıtıyor. Güya son yönerge ile Bakanlık meslek lisesi öğrencilerine darbe vurmuş. Alan seçimi ile ilgili haktan sanki meslek lisesi öğrencileri mahrum bırakılmış gibi bir hava estiriliyor. Böyle bir şey kesinlikle yok. Bakanlık zaten meslek lisesi öğrencilerine kendi branşlarıyla ilgili tercihlerinde ek puan imkanını sağladı. Böyle bir imkanı hangi meslek lisesi öğrencisi istemez?

Ayrıca meslek liselerinden mezun olan gençler, isterlerse kendi branşlarıyla ilgili olmayan fakülteleri de terecih edebilecekler. Ama ek puan söz konusu olmayacak. Normal puanlarını alacaklar. Aynı uygulama imam hatip mezunları için de geçerli. İmam hatipliler de ilahiyat fakültelerini tercih ettiklerinde ek puan alacaklar. Öteki fakülteleri de tercih edebilecekler. Ama ek puan olmayacak. İmam hatip liseleri mezunlarına diğer fakülteler kesinlikle kapalı değil. İsteyen, istediği bölüme girecek. Tabii başarılı olmak şartıyla.

 Tamamı