TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Türkiye zorunlu eğitimi başardı

Bekir Türkmenoğlu
. 31.12.1998.

Büyük tartışmalar sonucu ve yılların özlemi 8 yıllık ilköğretim sistemine geçen ülkemiz, iddiaların tam aksine başarılı oldu. Bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde, geriye bakacak olursak, eğitim 1998'e de damgasını vurdu. 1998'in eğitim açısından en önemli özelliğini ise, dev eğitim yatırımlarına başlanılmış olması oluşturdu.

1998 yılı içerisinde sadece Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in faaliyete başlattığı okul sayısı 75'i buldu. Buna diğer devlet görevlilerinin ve Bakanların açtığı okullar dahil değil. Elbette bu rakama temeli atılan eğitim kurumları dahil değil. Neresinden bakacak olursanız olun, 75 okul, en az 2 biner öğrenciden 150 bin öğrencili eğitim tesisi demektir.

Böylesi bir gayrete olsa olsa, eğitim seferberliği benzetmesi uygun düşer. Eğitim hamlesi sadece okul açılışları, okul temelleri atılması ile de sınırlı değil. Yine 1998 yılı boyunca 40 binin üzerinde yeni öğretmen ataması yapıldı. 8 yıllık zorunlu eğitim modeline geçilmeden önce, ancak bir kaç sene içerisinde yeni atanan öğretmen sayısı 10-15 bini buluyordu.

Bunlar Türk milli eğitimi adına sevindirici gelişmeler. Bu gelişmeler yanında, eğitim alanında yaşanan olumsuzluklar da var. Direkt olarak Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kaynaklanan eğitim sorunları olduğu gibi, Bakanlıktan kaynaklanmayan sorunlar da var.

MESLEKİ EĞİTİM SORUNU
 Tamamı