TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Televizyonlar ve eğitim

Bekir Türkmenoğlu
1.2.1999

Öğrenci yoğunluğu bakımından, çoğu Avrupa ülkesinin nufusunu kat kat geride bırakacak bir sayıya sahibiz. Çoğu politikacı ve eğitimci de bu gerçeği zaman zaman dile getirir. İlköğretim ve lise çağındaki öğrenci sayımız 14 milyona dayanmıştır. Üniversiteli gençlerin sayısı ise 1 milyon 500 civarında. Dersanelere giden, mesleki kurslara devam eden, çıraklık eğitim merkezlerinde bir beceri öğrenen ve halk eğitim merkezlerindeki çeşitli kurslara katılan gençleri de hesaplarsak, neredeyse 20 milyona yakın gencimizin eğitimle içiçe olduğu gerçeği ortaya çıkar.

Bu kadar büyük bir gençlik kitlemiz eğitimin içinde yer almasına rağmen, ulusal yayın yapan televizyonlarımızda, eğitimle ilgili programların bulunmaması gerçekten hayret verici. Televizyonları yönetenler herhalde böylesine büyük bir kitlenin farkında değiller. Koskoca bir öğrenci kitlesinin dikkati çekmemesi anlaşılır gibi değil. Hemen hiç bir televizyon kanalı, eğitim programı bir yana, eğitimle ilgili haberleri de vermiyor.

Eğitici öğretici kanal özelliğini taşıyan Dıscovery ise, kablolu yayın şebekesine bağlı olduğu için her yerden izlenemiyor. Bir çok kent kablolu yayın şebekesine bağlı değil. Ama buna rağmen, ben inanıyorum ki, Dıscovery her geçen gün izleyici kitlesini artırıyor. Bu kanal ilk yayına başladığı zaman, hiç reklam almıyor gibiydi. Şimdilerde ise büyük televizyon kanalları kadar reklam yayınlıyor. Bu herhalde izleyici sayısının arttığını gösteriyor. Tabi ölçü bu ise.

Tabi öncelikle televizyonların eğitim programları yapması için hükümetlerin de devreye girmesi gerekiyor. Şayet televizyonlar eğitim konusuna el atarlarsa, bugün çözümlenmeyen bir çok eğitim sorunu gündeme gelir, geniş kitlelere ulaşır ve yaratılacak tepki ile çözüm yolları da araştırılır.
 Tamamı