TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

'Ortaokulda din eğitimi beyin yıkamaktır'

Ümit Tanrısever
  31.3.1997.
TÜRKİYE bazen geleceğe önceden giriyor. Çünkü, geleceğin liderleri, mühendislik alanından seçilmeye başlanacak. Bizim lider seviyesindeki siyasetçilerimize baktığımızda birçoğunun mühedis olduğunu görüyoruz.
Evet, geleceğin liderlerinin mühendislik alanından seçilmeye başlanacağını ABD'nin Drexel Üniversitesi'nde Elektrik ve Bilgisayar Bölüm Başkanı olan Mustafa Nihat Bilgütay söylüyor.
Bilgütay, ABD'de mühendislik eğitiminin yeni mimarlarından. National Science Foundation, ABD'de mühendislik eğitiminde yapılanmak, bir reform geliştirmek, yeni müfredat konusunda proje geliştirmek ve hayata geçirmek için büyük mitarda fonlar ayırdı. Bu projenin içinde bulunan Bilgütay'la mühnedislik eğitiminin önemiyle Türkiye'deki eğitim sistemini konuştuk.
- Mühendislik eğitiminin geliştirilmesine yönelik olan bu proje nasıl işleyecek?
- 8 değişik koalisyon kuruldu ve 3'er milyon dolar bu koalisyonlara ayrıldı. Bu toplam 60 üniversiteyi kapsadı. 250 milyon dolar bir fon oluştu. Proje 2002 yılında bitecek.
- İlk ne zaman başladı?
- İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başladı. O zamana kadar pratiğe dönük eğitim yapılırdı. İkinci Dünya Savaşı fen bilimlerini popüler bir duruma soktu. Bu tarihten sonra yeniden müfredatlar düzenlendi. Fakat yapı olarak aynı kaldı. Mühendislik eğitimine son yıllarda baskılar gelmeye başlandı. Gelişen teknoloji nedeniyle çok sayıda müfredat konuları oluştu.
- Sizin yapmaya çalıştığınız nedir?
- Bilgisayarın gelişmesiyle, eskiden zar zor oluşturulan bilgileri bir tuşa basarak edinebiliyorsunuz. Şu ana kadar teknoloji yeterli olarak müfredata geçmedi. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bilgisayar ve gelişmiş laboratuvarları kullanarak çok daha fazla bilgiye ulaşmak, daha verimli hale sokmak istiyoruz.
 Tam metin