TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Çocuk eğitiminde altın kurallar

Mehmet Oruç
  25.2.2000.

Ankara’dan Ahmet Yıldız Bey’le zaman zaman telefonla görüşürüz. Her görüşmemizde, konuyu dönüp dolaştırır, “Çocuk eğitimine” getirir. “Çocukları eğitimde zorlanıyoruz, bununla ilgili yazı yazarsanız çok faydalı olur “ der. Bununla ilgili bir çalışma yapmak üzere iken, İstanbul’dan Zeki Yılmaz Bey’le bu konu ile ilgili güzel bir yazı gönderdi. Her ikisinin de arzusunu yerine getirmek ve gerçekten çok önemli bir konu olan, çocuk eğitimi konusunda okuyucularıma da faydalı olmak niyetiyle bu yazıya yer vermek istiyorum:

Çocuğun kişiliğinin oluşumu, kendisine saygısının gelişmesi büyük ölçüde ana-babasının kişilik yapısına bağlıdır. Ana-babasının davranışlarını kendine model alan çocuk istenen ve istenmeyen davranışların çoğunu onlardan öğrenir.

Çocukların üzerinde önemle durulmalı, davranışların aşırılığa kaçmaması için özen gösterilmelidir. Saldırgan öfke patlamaları, korku ve endişeleri yatıştırılmalıdır. Bu da çocuğun doğustan istek ve eğitimlerini tanımak, hoşlanmadığı durumları göz önünde tutmakla olur. Çocuğun tabii yetenekleri desteklenmeli, tedirginlik kaynakları giderilmelidir. Böyle bir çocuk yetiştirme, hem beden, ruh için iyidir. Erken eğitimle, alışkanlıklar ve davranışlar kişiliğe yerleşir.

Çocuğun yetişmesinde önemli etkisi olan bu altın kurallar şunlar:
 Tam metin