TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Evrensel okuryazarlık

Şeref Oğuz
  12 Şubat 1997.

Çok değil 100 yıl önce, okur yazar olmak için alfabeyi sökmek, yeterli bir beceriydi. Bunun üzerine 5 yıllık temel eğitimi de eklediniz mi, sanayi toplumunda yaşamak için asgari donanıma sahip oluyordunuz. Fabrikada çalışabiliyor, araç kullanabiliyor, (halen olduğu gibi) milletvekili dahi seçilebiliyordunuz. Hayata dair temel bilgiler, 4 işlem seviyesinde matematik, kendini ifade edecek derecede dil bilgisi.. Evdeki eşyaya hükmedecek kadar fen ve tabiat bilgisi, hepsi bu..

Ancak bilgi toplumunda bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Hayatımızı kuşatan teknolojiyi okuyabilmek için "temel okur yazarlık" yetmiyor artık. Bu yüzden evrensel okur yazarlık fikri ortaya atıldı. İlk olarak 1960'larda kullanıldı. Şimdi, bilgi toplumunun asgari donanımlı bireyi için "olmazsa olmaz" derecesinde önem kazanıyor.

Nedir evrensel okur yazarlık? Bu kavramda alfabe, dil bilgisi, okuma ve yazma, gerek şart ama yeter şart değil. Giderek akıllanan eşyalara hükmedebilmek için teknoloji okurluğu gerekiyor. Bilgisayar kullanımını bilmek gerekiyor. Küreselleşen dünyada uluslararası dile hakim olmak gerekiyor. Evrensel bilgiye ulaşabilmek, bu bilgiyi paraya, hizmete dönüştürebilmek için İnternet kullanmak gerekiyor.
 Tamamı